Press enter to see results or esc to cancel.

Umuhimu wa maji

Looking through my past emails, i found this one. Gikuyus will find it funny.

Riu ona nii ndaririkana murata wakwa witaguo Mbogo turi std. 6 tuerituo tuandike insha hindi ya kigeranio kia muico wa term Topic yari, “Umuhimu wa Maji” Mbogo insha yake andikire uu:

“Maji ni muhimu sana. Siku moja, babangu aliniambia nipeleke ng’ombe setu mtoni sikakunywe maji kwa sababu silikuwa simenyota sana. Tulipofika huko, ng’ombe sikapata gatangi hakakuwa na maji, sika-ania, sika-ania sika-ania, kinya babangu akatoka rugongo akakuja kianda. Alafu sikagaragaria gatangi. Babangu akaniulisa, “Mbogo kwa nini ng’ombe sina-ania uguo?” Nikamwabia, “kwa sababu gatangi hakana maji…”

Riu ati insha iyo hari mwarimu yari njega akiheo 6/10, lol!!



I am first an foremost a writer who cares deeply about the world. I enjoy stories - especially history for its rich tapestry of stories of people's lives interwoven intricately in failures and victories. I care so deeply about the world that I also spend much of my time and energy trying to make it better in some way.


Check out my book, Living Memories on Amazon

%d bloggers like this: